Běhám. Mám řešit stravu? A jak?
Stravu bys měl řešit proto, aby ses cítil celkově lépe a byl zdravý. Vybírej si skutečné a kvalitní jídlo. Každý samozřejmě někdy zhřešíme. Důležité je, aby převažovalo to dobré a správné – ideální a udržitelný poměr je 80 % toho dobréhoa zdravého, a když si občas „dopřeješ“, nic se nestane.
Stěžejním kritériem je vyvážený poměr mezi energetickým výdejem a příjmem. Jez pravidelně, tím spíš, sportuješ-li. Na sport energii pro- stě potřebuješ. Pokud se sportem začneš, pravděpodobně to bude znamenat i navýšení všech složek potravy: sacharidů, bílkovin i tuků. Jak moc, záleží na tom, jestli si chceš udržet svou aktuální hmotnost, něco málo shodit, nebo nabrat trochu svalové hmoty.
Vedle samotné techniky běhu je strava nejčastější téma dotazů běžců - začátečníků.
Mezi základní živiny patří sacharidy, bílkoviny a tuky. Všechny tyto složky by měly být zastoupeny v jídelníčku každého člověka, běžce nevyjímaje, ve vhodném poměru. Zapomeň na to, že dnes jsou zatracované sacharidy. Není to tak dávno, kdy byly největším nepřítelem lidského jídelníčku tuky a vrcholem zdravé výživy byly „light“ nebo „nízkotučné“ produkty. Nic se však nemá hnát do extrému a všechny tyto složky potřebuješ – jen v různém poměru.
Jaký vzájemný poměr živin zvolit, je přitom hodně individuální. Záleží na pohlaví, věku, režimu – jestli chceš udržovat váhu, hubnout nebo hodně sportuješ.
Časté otázky
- Jak jíst a běhat při práci na směny?
- Co jíst před během?
- Potravinové doplňky. Ano či ne?
- Pomáhá kafe?
- Je dobré pivo do doběhu?
- Kolik musím uběhnout abych zhubl/a?
Jak začít běhat s nadváhou?
Nehubněte běhejte!
Motivace na závěr
Podle amerického The National Weight Control Registry, 94% lidí, kteří úspěšně zhubli prostě jen zvýšili svou zvýšenou fyzickou aktivitu o jednu hodinu. U většiny se jedna o pouhou chůzi. S pomalým během to jde rychleji.