Rozběhni se z chůze za 28 dnů
>>Kurz ZDARMA<<

2023

Klikni TADY

Alkohol a běhání

Podle naší ankety téměř 36% běžců alkohol vůbec nepije. Jak je to s běháním a alkoholem? 

red_Registruj se

 alkohol_a_beh

Běh a alkohol

V roce 2013 jsem v horkém létě oběhl ČR. Za 40 dnů jsem uběhl 1362 KM (video) . Některé etapy měly i 40 a více KM a můžu říct, že jsem se vždycky těšil na pivo. Jedno pivo …….., druhé jsem si už nedával, protože jsem věděl, že bych ho další den při dlouhém běhu cítil. 

O sportovcích se často tvrdí, že alkohol nepijí nebo  pít nemůžou. Já bych nebyl tak striktní. Ale je potřeba přemýšlet o: 

  1. Druhu alkoholu 
  2. Množství konzumovaného alkoholu 
  3. Času konzumace

Na úvod do dobré vědět, že alkohol je  pro organizmus jedem. Pokud ho mám v těle hodně, tak se tělo snaží tento problém vyřešit. A  to je logicky na úkor dalších procesů, jakým je třeba regenerace. 

1. Pivo, víno a tvrdý alkohol

Pokud  trénuješ na závod, chceš zhubnout nebo být jen v pohodě, tak na tvrdý alkohol zapomeň. Pro Tvůj běh neobsahuje NIC, co by Ti pomáhalo.

Já sám jsem “vinař” a po letech zkušeností :-) vím, že když si den před  během dám více než jednu sklenku, tak se druhý den potím jako “pra . . ” a budu se zvláště  při delším běhu trápit.  

O pivu se říká, že je to nejzdravější iontový nápoj. Hodí k doplnění minerálních iontů a energie po výkonu. Ale vše s mírou. Pokud si dáš po tréninku 4 škopky, tak jsi běžel/a zbytečně.

Někdo prohlašuje, že alkohol dodává energii. Na první pohled podle kalorií by to tak mohlo vypadat: Pivo  desítka má 31 kalorií, dvanáctka 44, sklenice vína 65,  panák 40% destilátu potom 280 kalorií. Ale stejnou energii dodáš tělu jiným způsobem a bez vedlejších účinků.

2. Množství konzumovaného alkoholu? 

Odpověď je jednoduchá. Vždy malé ……. 

3. Jen po ……

Alkohol by jsme nepili, pokud by nám (lidem) nepřinášel nějaký efekt. Tím může být odbourání (dočasně) stresu. Akohol “uklidňuje”. V přiměřeném množství  (pivo a víno) má i některá zdravotní pozitiva. Z pohledu běhání a mé vlastní zkušenosti. Jediný možný čas na jednu skleničku a to jen někdy je po běhu. 

Můj závěr: 

Běh je člověku nejpřirozenější pohybovou aktivitou. Člověk by jako druh bez možnosti běhat už dávno v historii vyhynul. Pokud tělu dodáš dostatek vody a správné stravy,  dokážeš s příslušným tréninkem uběhnout obrovské vzdálenosti. Poměr energie & výkon je neuvěřitelný. Alkohol je při této energetické výměně brzdou. Nepomáhá, naopak tělu  na jeho vypořádání energii bere. 

* Rada je spíše subjektivním komentářem a je určena jen a pouze plnoletým běžcům.