Lenka: B7 na pokračování
Lenka se rozběhla v dubnu 2021. Rozhodla se, že dá B7. Tedy asi nejtěžší závod v Česku. Zaběhnout 9 vrcholů Beskyd s převýšením 5.000 m hned v tom samém roce 2020 bylo velmi ambiciózní. A možná i z toho důvodu musela první rok vzdát. Přečti si dole autentický příběh právě z roku 2020 a tady je video rozhovor ze šťastného konce v roce 2021.
Neúspěšný rok 2020
Sedavá zaměstnání a nedostatek pohybu jsou prokletím doby. Proto tloustneme, proto trpíme různými civilizačními chorobami. Rozběhnout se, prostě běžet je často lákavé. Vždycky říkám: "Začni pomalu, postupně ze svižné chůze" (video). Lenka je krásným příkladem jak tě může dlouhá chůze a v jejím případě pěší turistika přivést na start jednoho z nejtěžších závodů v Česku. Její příběh je také o tom, že je dobré mít konkrétní cíl. Něco si umanout a za tím opravdu jít. A k tomu druhým dechem dodám, cíl by měl být reálný. Přečti si Lenčin obdivuhodný příběh, včetně mého hodnocení na závěr. Eda
Další příběhy:
- Pavla: Opravdu jsem zhubla
- Franta: 38 roků 114 kg
- VIDEO Tonda: 172 kg a zaběhl půlmaraton
- Petra: Mé břicho už dávno nebylo ploché
Napiš mi tvůj běžecký příběh. Určitě odpovím a pokud ho zveřejním tady na blogu tak ti pošlu běžeckou příručku Prostě běž! zdarma až domů. Můžeš ji dát třeba jako dárek. Není to nic komplikovaného. Napiš proč jsi začal/a běhat, jak to probíhalo, jaké jsi musel/a překonat překážky a co ti běháni dává. A nezapomeň prosím na fotky. Vše pošli mailem na eda@prostebez.cz. Díky a ať Ti to běhá! Eda
Hory volají
Rozběhni se z chůze s COVID19
Edův komentář: Když jsem to četl nemyslel jsem si, že je Lenka blázen. Ale bylo snad poprvé, kdo si někdo dal tak těžký cíl v poměrně krátkém čase. A upřimně jsem byl zvědavý, jak to dopadne.
Beskydská sedmička B7 = 101 KM s 5.387m převýšení
"Vrátit se z hory bez dosažení vrcholu znamená sice porážku, ale také je to především šance vrátit se."
Edův komentář: Jedno je jisté. Lenka je bojovnice. Ale je tady několik "ale"
- Snažím se to opakovat stále a pořád. Navyšuj kilometry pomalu a postupně. Ptal jsem se Lenky kolik měla naběháno nachozeno před startem B7. Odepsala 800 Km od jara. Je to úctyhodné číslo, ale třeba když někdo chce běžet maraton, tak se uvádí, že by člověk měl mít za půl roku před ním naběháno 600-1000 km. Odvíjí se to samozřejmě podle věku a předchozí fyzické kondice. Maraton 42 km po rovině uvádím jako příklad a srovnání se extrémním závodem 101 Km s převýšením 5,5 km. Takže jen toto srovnání od stolu ukazuje, že Lenka na takový závod neměla natrénováno.
- Turistika a trailový běh mají bezesporu společnou přírodu a často i trasu, ale je to úplně jiný sport, který si vyžaduje jinou přípravu. Začínat s tréninkem běhu jen půl roku před jedním z nejtěžších trailových závodů u nás je prostě málo.
- Týmové závody mají své kouzlo, protože se parťáci můžou podržet, vzájemně se podporovat. Měli by ale také byť třeba distančně absolvovat společnou přípravu a třeba si i zkušebně zaběhnou nějaký kratší závod nebo alespoň test. V tomto případě bych třeba zvolil společný noční trailový přeběh. Tým se stmelí "naučí" se běžet v týmu a možná indentifikuje problémové situace a s nimi se pak v ostrém závodě lépe vyrovná.
Další příběhy
- František: 38 roku 114 kg
- Monika: Motivuje běžecké začátečníky (video)
- Venuše: Víc si věřím
- Tonda: Začínal na 172 Kg a zaběhl půlmaraton
- Monika: Rozběhla se znovu po rakovině
- Adéla: Za problémy s běháním mohlo srdce
- Adam: Běhej Lesy byl můj cíl
- Jana: Rozběhla se z chůze (-30kg)
- Michaela: 40kg šlo dolů
- Petra: Utíkám od dětí a manžela
- Alena: Nevlezla se do šatů a začala běhat
- Lukáš: Šílený a hrdý běžec
- Mirka: Díky běhu neřeším blbosti
- Petra: Začala kvůli plochému břichu
- Marcela: Skvěle spím a zhubla jsem 8kg