Můžeš běháním zhubnout?
Nejčastějším z důvodů, proč se lidi vrhají do běhání, je shodit přebytečná kila. Jenže s tím souvisí i frekventovaný běžecký nešvar – začínají příliš zbrkle. Dobrá zpráva je, že během lze skutečně zhubnout. Ta horší, že se na to musí jít správně. Ke spalování tuků je potřeba pohybovat se v mírném aerobním pásmu. Co to znamená? Zpravidla zpomalit.
- Staň se členem běžeckého klubu Prostě běž! a získej výhody
- 112 běžeckých tipů jen 299 Kč pro členy
1) Nejjednodušší pomůckou je, že při běhu zvládáš plynule konverzovat a nelapáš po dechu.
2) Pořídíš si sporttester či chytré hodinky, které měří tepovou frekvenci – děje se tak buď prostřednictvím přídavného hrudního pásu, moderní modely to už umí ze zápěstí.
Pak můžeš využít obecného (ale ne zcela přesného) vzorečku vycházejícího z předpokladu, že maximální tepová frekvence se s věkem snižuje: TFmax = 226 – věk. V kýžené aerobní zóně tělo pracuje při 60 až 75 % TFmax, výsledek proto vynásobíme číslem v rozmezí 0,6 až 0,75. Chceš-li na to jít fundovaněji, můžeš absolvovat speciální vyšetření laktátové křivky, kde se tvé tepové zóny dozvíš takřka s vědeckou přesností. Při běhu si pak tep hlídáš na hodinkách. Když do nich svá data naťukáš, samy tě pípnutím upozorní, že bys měl na tempu ubrat.
Ruku v ruce s pohybem jde ale i jídlo. Předpokladem úspěšného hubnutí je záporná energetická bilance. Pokud chceš shazovat kilogramy, zapomeň na oblíbené „běhám proto, abych se mohl pořádně nadlábnout“. Díky běhu si sice připíšeš vyšší kalorický výdej, i tak ale půjde o to, pořád mít mírný deficit. Nemusíš nic počítat, poznáš to zkrátka tak, že ti budou volnější kalhoty.