Rozběhni se z chůze za 28 dnů
>>Kurz ZDARMA<<
Klikni TADY
Běhání ve tmě
Tady jsou pozitiva běhání ve tmě. Pokud jsi skřivan, ranní ptáče tak ti ranní trénink krásně nastartuje a prodlouží aktivní den právě v období podzimu a zimy, kdy fungujeme od nevidím do nevidím a nic nestíháme. Pokud jsi obráceně spíše sova, tak ti odpolední výběh v šeru nebo tmě pomůže naskočit do pohody a dobije ti baterky po namáhavém dni. Běhání v zimě tě bezesporu připraví na tvé běžecké cíle, které plánuješ na jaro či léto.
- Čelovky Prostě běž! od 399 Kč pro členy klubu
5 bodů, které je dobrém mít na paměti, když běháš ve tmě
- Běhej po známé trase
- Dodržuj pravidlo: "Vidět a být viděn"
- Neběhej se sluchátky
- Běhej s telefonem abys si mohl/a zavolat případnou pomoc
- Zkontroluj před vyběhnutím baterie čelovky
6 rad, jak vybrat správně čelovku
- Aby dobře držela. Běh je dynamický pohyb a sebelepší světelný kužel je k ničemu, když nesvítí správným směrem. Málokterý typ čelovky se vyrábí v jediné, univerzální velikosti. Mnohem častěji můžeš velikost upravovat díky plastové nebo kovové přezce. Varianta čelenky je možná estetičtější, ale funguje jen u těch opravdu lehkých. Pokud chceš mít jistotu, že čelovka bude opravdu držet zvaž nákup čelovky se středovým popruhem. Většina čelovek má potom nastavitelný kloub úhlu svitu. Ten by měl být dostatečně pevný aby se při tvých krocích neuvolňoval.
- Aby z ní nebolelo za krkem. Ty nejlehčí modely mohou vážit i méně než 80 gramů. Obecně ale platí, že velmi lehké jsou čelovky do 125 gramů. S váhou pak často roste i světelný výkon.
- Aby dobře svítila. Lumen v tomto případě není chytrý běžec, ale jednotka světelného toku (lm) Neber ty pod100 lm. Nejčastěji najdeš čelovky s výkonem mezi 300–950 lm. To je pro běhání dostačující.
- Aby dlouho svítila. Tady je údaje výrobců velmi liší protože někdo může uvádět dobu svícení při maximálním výkonu a jiný při jiném režimu. Běžecky radím, že by Ti měla vydržet svítit alespoň jednou ne-li dvakrát tolik, než plánuješ běžet.
- Aby svítila dostatečně daleko. Čím výkonnější čelovka, tím vyšší dosvit, ale také kratší doba svícení. Běžcům stačí dosvit mezi 50-150 m. Požadavky se budou lišit například u běžce a speleologa. V každém případě se hodnoty dosvitu pohybují od 50 do 300 metrů.
- Aby se dobře nabíjela. Doba pokročila ještě dnes se prodávají čelovky na tužkové baterky, ale postupně je nahrazují stále oblíbenější vestavěné baterie, které se nabíjejí prostřednictvím USB kabelu.