Rozběhni se z chůze za 28 dnů
>>Kurz ZDARMA<<

2023

Klikni TADY

Proč se mi zvětšuje obvod stehen?

Přišel mi dotaz: Dobrý den, již běhám nějaký pátek. Zpočátku jsem běhala pouze krátké vzdálenosti a nikdy mě nenapadlo se přihlásit na závod nebo dokonce uběhnout víc jak 10km. Kamarádka mě namotivovala a již běhám i závody. Uběhla jsem již 4x ½ maraton (rekord 1:57) a nyní se chystám na svůj první maraton. Poslední dobou mám v hlavě jen běhání a přemýšlím, zda se dobře připravuji na květnový maraton, opravdu ho chci dokončit. Začala jsem běhat delší trasy (28max), běhám cca 5x týdně (prokládám i kratší trasy) a mám pocit, že se mi hromadí voda v těle. Je to možné? Nevím proč, ale obvod stehen se mi zvyšuje. Poznám to na kalhotech, jsou mi těsné. :) Dokonce již měsíc nepiji vůbec žádný alkohol. Myslela jsem, že půjdu nepatrně s váhou dolů (1-2kg), což by mi krapet vyhovovalo. Naopak, váha jde nepatrně nahoru. Běhá se mi potom lépe, alespon mám takový pocit. Každé kilo je znát. (172cm/55kg). Myslím, že jím vyváženě (/sacharidy/bílkoviny/tuky).Nevíte prosím, kde je problém?

Stehna: Odpovídá běžkyně a lékařka Marcela 

Děkuji za dotaz, v běhání jste už asi pěkně zaháčkovaná, gratuluji. Řešíte vlastně dva problémy:

stehna 

  • Prvním je hmotnost a (domnělé) hromadění vody v těle. Neznám váš věk, ale předpokládám, že jste mladá a zdravá žena. Během menstruačního cyklu dochází k mírnému zadržování vody v jeho druhé polovině vlivem gestagenů, jde o přirozený jev a na sportovní výkonnost má malý vliv. Částečně pomůže omezení příjmu soli v druhé polovině cyklu.
  • Druhou fyziologickou příčinou mírného zvýšení hmotnosti může být nárůst svalové hmoty a obecně hromadění glykogenu a tím i na něj vázané vody ve svalech – což je záležitost nejen přirozená, ale i z hlediska maratonské přípravy žádoucí. Mohutnější stehna bych prostě považovala za důsledek vašeho systematického tréninku.

Pokud vám neotékají nohy na nártech a kolem kotníků, tak se problémem nějakého chorobného hromadění vody v těle dál nezabývejte.

Vaše hmotnost je běžecky ideální, z hlediska zdravotního už jste na hranici podváhy, nesnažte se do závodu nijak násilně hubnout a rozhodně se vyvarujte užívání lékařem neordinovaných léků na odvodnění – diuretik. Při maratonu by to mohla být velmi nebezpečná záležitost. Neupřesňujete, jak dlouho běháte a kolik kilometrů uběhnete týdně. Předpokládám, že by to mohlo být tak 150km za měsíc nebo i více? Máte za sebou už čtyři půlmaratóny. Já bych asi v této situaci na maraton troufla. Předpokládám podle zaběhnutých časů, že jste zatím nezávodila „na krev“, ale zato máte vyzkoušené pohodlné vytrvalostní tempo, které vás při troše disciplíny dovede i do cíle maratonu.

  • Běhejte až do závodu tak, jak jste zvyklá, pokud si chcete dát ještě jeden zhruba třicetikilometrový běh, tak to udělejte už teď a ve velmi volném tempu, ať stačíte do maratonu zregenerovat.
  • Neexperimentujte s intervalovým tréninkem, pokud jste jej dosud pravidelně nezařazovala.
  • Poslední týden před závodem odpočívejte a snižte zátěž.
  • Jezte sacharidy a střádejte energii.
  • Při startu se pak nenechte strhnout atmosférou závodu, začněte zvolna, tak 6 minut na kilometr, viděla bych to na vodiče na 4:15.

Kus práce jste odvedla, v nohách to máte, takže to určitě klapne. Hodě štěstí! 

Marcela

kurzsluchatka