Rozběhni se z chůze za 28 dnů
>>Kurz ZDARMA<<

2023

Klikni TADY

Cvik na kyčle po delším běhu a chůzi

Jednoduchý kompenzační cvik ti po doběhu krásně uvolní oblast kyčlí. Pro mě osobně je to jeden z nejpraktičtějších cviků po delším běhu nebo chůzi. Vyzkoušej ho. 

Co jsou kompenzační cvičení obecně?

Kompenzační cvičení ti pomůže zlepšit kondici, snižuje svalové dysbalance (horní a dolní zkřížený syndrom), které vznikají jednosměrným přetěžováním, ať už při sportu (hokej, tenis, ale i běh), či běžných pracovních úkonech – nejčastěji dlouhodobým sezením nebo stáním nebo nesprávnou manipulací s těžkými předměty.

Kompenzační cvičení zahrnuje uvolnění, protažení a posilování přetížených svalových skupin. Jak název napovídá, uvolňovací cvičení pomáhá uvolnit zatuhlé a méně pohyblivé klouby a svaly s tendencí ke zkracování – nejčastěji:

  • Hluboké šíjové svaly, horní část trapézového svalu, zdvihač lopatek, velký a malý prsní sval, vzpřimovač trupu;
  • čtyřhranný sval bederní;
  • adduktory, ohybače kyčle a kolenního kloubu;
  • lýtkový sval.

Ideální je lehký strečink, kdy se snažíš rozsah kloubů zvýšit – rozsah pohybu prováděj jen takový, aby nebyl bolestivý. Uvolnění můžeš provádět i pomocí rolování na válci nebo tenisovým míčkem.

Cílem protažení je protáhnout sval v celé jeho délce – jde o tzv. kontrolovaný strečink. V krajní poloze se vždycky snaž setrvat po několik nádechů (alespoň 4 až 6).

Další protahovací cviky: Lýtka, stehna 

7 chyb po doběhu

 Bolí tě kolena při běhu? Zkus tento cvik!