Zdraví: Jak používat horní končetiny?
To, jak při běhu používáš horní končetiny, velmi zásadně ovlivňuje tvůj běžecký styl, potažmo následné zdravotní potíže.
Paže se mají pohybovat předozadně podél těla, jakoby po kolejích. Relativně nejmenší chybou je, že se paže téměř nehýbou, běžec je jen nese. Tehdy se okrádáš o energii, kterou můžeš pohybem paží získat.
KURZ ROZBĚHNI SE Z CHŮZE ZA 28 DNŮ STARTUJE UŽ 5. ZÁŘÍ 2022 - přihlas se zde!
Větší chybou je pseudopohyb horních končetin. Zdálo by se, že se paže pohybují, ale běžec jen rotuje v oblasti hrudní páteře a paže samotné se nehýbou. Často se přidá i vytažení ramen nahoru, a tedy přetěžování horní části zad, ramen a šíje. To krom bolesti ve jmenovaných oblastech může přinést i bolest hlavy a zhoršené dýchání, píchání v boku (je totiž přetížená bránice a mezižeberní svaly).
Špatně je i to, pokud se paže hýbou do stran – buď ven, nebo dovnitř přes střed těla. Tím přetěžuješ rotátory trupu – svaly v oblasti obratlů, mezižeberní svaly, šikmé břišní svaly. A opět zbytečně ztrácíš energii, kterou bys využil k pohybu dopředu.
Největším nešvarem z pohledu zdraví je asymetrický pohyb horních končetin, kdy jedna jde výrazně do strany, většinou přes střed těla. Při každém kroku je opačná noha výrazně přetěžovaná, protože na ni dopadáš výrazně větší vahou. To může být příčinou například stále se opakujících potíží s achilovkou. K tomu se přidává bolest v bedrech, může bolet i břicho, protože jsou na jedné straně nadměrně zatěžovány svaly trupu. Do budoucna by ti hrozila skolióza. A potížím se většinou nevyhne ani koleno.
Chybu v práci paží dokáže málokdo odhalit sám. Popros svého běžeckého parťáka, aby na tebe kouknul, nebo se nechej natočit na video.