8 rad pro běhání s cukrovkou
Jana se mě v živém vysílání zeptala, zda lze běhat s cukrovkou 1. typu. Ve videu je na poměrně jednoduchou otázku i jednoduchá odpověď. Ale problematika diabetes jednoduchá vůbec není, hlavně z toho důvodu, že neexistuje universální rada nebo manuál, který by platil pro všechny cukrovkáře. Níže v textu je několik poznámek, které se vztahují k běhání s cukrovkou.
- Připoj se do běžeckého klubu Prostě běž!
- Tréninkové plány
- Antibiotika a běhání
- Jde přeběhat genetické dispozice?
Nezačínej s cukrovkou běhat sám/a
Často říkám: "Poznej tvé tělo!" A u začínajícího běžce s cukrovkou to platí o to více. Pokud s pohybem začínáš, je to pro tvé tělo a mysl poměrně velká neznámá. Určitě se poraď s lékařem a na první tréninky, výběhy si najdi parťáka, kterého o Tvém zdraví informuj.
Každý člověk s cukrovkou by měl porozumět, jak jeho tělo reaguje na zátěž. Měl by předvídat co se stane nebo co se může stát. Vyžaduje si to větší disciplínu, dodržování správného režimu a hlavně o vlastních zkušenostech.
8 příznivých účinků pohybu pro cukrovkáře
- psychologický účinek (pocit relaxace, spokojenosti, lepší spánek)
- snížení citlivosti na inzulín (ať vlastní nebo který si aplikuje) a snížení dávek inzulínu
- snížení rizikových faktorů aterosklerózy (snížení hladiny krevních tuků, snížení tělesné hmotnosti tedy obezity, snížení stresu, snížení hodnot krevního tlaku, -snížení dávky inzulínu)
- snížení hmotnosti (zvýšeným výdejem energie, zlepšením schopnosti regulovat příjem potravy při zlepšení psychického stavu, snížením nadměrné chuti k jídlu)
- zvýšení zdatnosti, trénovanosti, a tím lepší duševní pocit (bod 1)
- zlepšení kompenzace cukrovky
- pozitivní působení na srdečně cévní systém
- příznivý efekt na pohybový aparát
Je vhodnější běh nebo chůze?
Upřímně? Loudavá chůze je k ničemu. Svižná chůze se v ale vyrovná pomalému běhu. Pokud budeš mít problémy s klouby, či velkou nadváhu je šetrnější začít svižnou chůzí. Zkus náš plán Rozběhni se z chůze za 28 dnů.
8 rad pro běhání s cukrovkou
- Zvyšuj zátěž postupně. Je důležité, abys poznal a předvídal předvídat glykemické reakce těla na běh.
- Neběhej sám, zejména při vytrvalostních bězích v přírodě nebo mimo dosah pomoci.
- Před, během i po fyzické aktivitě si kontroluj hladinu cukru v krvi.
- Mějte u sebe vždy dostatek rychlých sacharidů podle náročnosti a časového rozsahu běhu. (hroznový cukr)
- Běhej s dokladem totožnosti se slovním doprovodem, co udělat při hypoglykémii plus telefonický kontakt.
- Nezapomeň na úpravu inzulínových dávek před, během i po běhu podle náročnosti fyzické aktivity.
- Přizpůsob oblečení počasí. Správná obuv je prevence otlaků, které mohou být vstupní branou pro infekci.
- Věnuj dostatek času regeneraci a nepřeceňuj své schopnosti.
První pomoc při hypoglykemii
(převzato ze zdravyzivotscukrovkou.cz)
Příznaky hypoglykémie: Typickými příznaky hypoglykémie jsou pocení, třes rukou, slabost, bušení srdce, dravý „vlčí“ hlad.
Při zjištění hypoglykémie je nutno rychle reagovat. Při lehčí formě může diabetik sám zkonzumovat potraviny obsahující jednoduché (rychlé) sacharidy. Při těžší formě diabetik potřebuje pomoc druhé osoby. Rychlou a účinnou první pomocí je požití jednoduchého cukru (glukózy) v rychle vstřebatelné formě: sladký nápoj (Coca-Cola, džus, sladký čaj apod.) nebo hroznový, rychle rozpustný cukr (k dostání v lékárnách ve formě ruličky, která obsahuje celkem 40 g sacharidů a k 1. pomoci je doporučeno 5 ks z ruličky). Je vhodné sníst asi 10 - 20 g sacharidů (větší množství se nedoporučuje, protože tím výrazně rozkolísáme hladinu glukózy). POZOR: sladké tekutiny se nemohou podat člověku, který z jakéhokoliv důvodu (opilost, bezvědomí, zvracení atd.) nespolupracuje, protože by mohl tekutiny vdechnout a udusit se.
Pokud není diabetik schopen přijímat rychlé sacharidy ani v tuhé ani v tekuté podobě, přichází na řadu GlucaGen HypoKit, který je nutno píchnout diabetikovi. Je to oranžová krabička, obsahující hormon glukagon ve formě prášku a injekci s vodným roztokem. Před aplikací je nutno vstříknout vodný roztok z injekční stříkačky do ampulky s práškem glukagonu, protřepat a natáhnout připravený roztok glukagonu zpět do injekční stříkačky. Lze aplikovat jak podkožně, tak i do svalu (přičemž ze svalu se glukagon vstřebává rychleji).
Při těžké hypoglykémii jde o čas, tudíž je třeba aplikaci provést co nejrychleji, protože těžká hypoglykémie může poškodit mozek. Nejlépe je postiženému píchnout glukagonovou injekci (i přes oděv) do stehenního svalu. Pokud se glykémie začne zvedat, počkáme, až diabetik nabude vědomí a dáme mu sladké jídlo (nejlépe v tekuté formě).