Lékařka: Běhání a antibiotika
Marcela je běžkyně a lékařka. Odpovědi na základní zdravotní otázky jsou součástí příručky Prostě běž! Tady je odpověď na otázku k běhání po užívání antibiotik, kterou jsem dostal od čtenářky blogu koncem března.
- Lékařka: Běhání a hubnutí. Jak to funguje?
- Rozběhni se z chůze za 28 dnů - kurz pro začátečníky
Dobrý den, potřebuji poradit, od kdy mám začít sportovat po dobrání antibiotik. Beru je 7 dní na nachlazení s horečkama. V půlce května mám přijímací zkoušky z TV a ráda bych začala co nejdříve cvičit, ale nechci si víc uškodit než pomoci. Děkuji a přeji příjemný den
Odpovídá běžkyně a lékařka Marcela
Zdravím, díky za dotaz. Ještě důležitější, než to, že antibiotika užíváte, je důvod, pro který je užíváte. Nachlazení s horečkami je vágní pojem. Pokud by šlo o virózu, byla by antibiotika zbytečně ordinovaná. Možná jste prodělala bakteriální zánět průdušek? Zánět močových cest? Z různých infekcí se organismus vzpamatovává různě rychle. Nepíšete také, které antibiotikum jste brala. Antibiotika můžou zatěžovat organismus různou měrou podle způsobu, jakým jsou metabolizována. Některá přetrvávají v těle relativně dlouho po dobrání. Je důležité vědět, že některá jsou například fototoxická a je potřeba omezit při jejich užívání pobyt na slunci.
Prostá viróza, tedy rýmička, obyčejně trvá 7 dní a nemusíte je celé strávit v posteli. Individuálně podle tělesné zdatnosti i jakési intuice můžete omezit intenzitu i dobu pohybu, takže místo čtyř hodinových běhů si v tom týdnu dáte pár dlouhých procházek, popřípadě lehoučký krátký výklus. Bazén raději vynecháte, místo kola venku třeba strávíte půl hodinku na rotopedu - piánko - před oblíbeným seriálem. A následující týden se do toho taky neopřete naplno, zátěž zvýšíte postupně. Budete na sebe hodná, hned po zátěži se převléknete, osprchujete, dáte si čajíček a nohy do tepla…
Něco jiného je chřipka, angína, akutní bronchitida nebo zánět močových cest.Tyto nemoci vám stejně v úvodu nedovolí nic, budete se cítit mizerně, uvaveně až schváceně, budete prvních pár dní myslet jen na postel. Až se vám udělá líp, nenechte se zmást a nevyskočte jako rybička. Až do dobrání antibiotik (kromě chřipky, kde žádná pochopitelně nedostanete), dodržujte klidový režim a projděte se tak akorát ke schránce pro noviny nebo na kontrolu. Poté pokračujte od bodu Rýmička. V závislosti na tom, jak dlouho nemoc trvala, prodlužte i dobu návratu k plné zátěži.
Chce to i specifické ohledy: Pokud jste měla bronchitidu, rozmyslete si ještě pár týdnů běhání ve smogu nebo brzké ranní běhání, se zánětem močových cest další týden či dva vynecháte bazén. Dávejte si pozor na opakované chyby (taky jsem se hořce poučila) - neprochladněte v mokrém oblečení nebo dlouhým pobytem ve vodě, nepřetrénujte se. Mějte na paměti, že každý intenzivní trénink, který trvá déle, než 90 minut, oslabí vaši imunitu.
Do příjmaček schází měsíc. Následující týden bych zařadila hlavně aktivity v suchu a teple, tedy v tělocvičně, fitku atd., běh jen za pěkného počasí a vše polehounku. Bazén až ten následující týden, stejně jako náročnější intervalové tréninky.
Přeju hodně štěstí. Marcela
Další zdravotní téma
Běhat když prší?
Mám jít běhat, když prší? To je poměrně častá otázka, kterou nám naše línější já klade. Má zkušenost je taková, že nejhorší je prvních 15 min. Potom běžcům vždycky “přestane” pršet :-) Dostaneš se do tempa a je v podstatě jedno, jaké je počasí. Klikni pro pár deštivých tipů.